نمای آجری

طراحی نمای مسجد

از اندونزی تا انگلستان ، این مسجد در اشکال مختلف ، بنای اسلامی است. این مسجد که به زبان عربی مسجد است ، محل تجمع مسلمانان برای اقامه نماز است. مسجد به سادگی "محل سجده" است. اگرچه بیشتر پنج نماز روزانه که در اسلام تجویز شده است ، می تواند در هر مکان برگزار شود ، اما همه مردان لازم است که برای نماز ظهر جمعه در مسجد جمع شوند.

از مساجد همچنین در طول هفته برای نماز ، مطالعه یا به سادگی مکانی برای استراحت و تفکر استفاده می شود. مسجد جامع اصلی شهر ، که برای نماز جمعه مشترک استفاده می شود ، مسجد جامعی نامیده می شود ، به معنای واقعی کلمه به معنای "مسجد جمعه" است ، اما گاهی اوقات در انگلیسی به آن مسجد جماعت نیز می گویند. سبک ، طرح و تزئین مسجد می تواند چیزهای زیادی در مورد اسلام به طور کلی ، اما همچنین در مورد دوره و منطقه ای که مسجد ساخته شده است ، به ما بگوید.

خانه حضرت محمد اولین مسجد محسوب می شود. خانه او ، در مدینه در عربستان سعودی امروزی ، یک خانه معمولی به سبک عربی در قرن 7 بود ، با یک حیاط بزرگ که توسط اتاق های طولانی احاطه شده توسط ستون ها احاطه شده بود. این سبک از مسجد به عنوان یک مسجد hypostyle شناخته شد ، به معنی "بسیاری از ستون ها". بیشتر مساجد ساخته شده در سرزمین های عربی قرن ها از این سبک استفاده می کردند.

ویژگی های مشترک

معماری یک مسجد به شدت تحت تأثیر سنتهای منطقه ای زمان و مکانی که در آن ساخته شده شکل گرفته است. در نتیجه ، سبک ، چیدمان و دکوراسیون می تواند بسیار متفاوت باشد. با این وجود ، به دلیل عملکرد مشترک مسجد به عنوان محل اقامه نماز جماعت ، برخی از ویژگی های معماری در مساجد سراسر جهان ظاهر می شود.

Sahn (حیاط)

اساسی ترین ضرورت معماری مساجد جماعت این است که بتواند کل جمعیت مرد یک شهر یا شهر را در خود جای دهد (زنان از حضور در نماز جمعه استقبال می کنند ، اما نیازی به این کار نیست). برای این منظور مساجد جماعت باید یک نمازخانه بزرگ داشته باشند. این در بسیاری از مساجد به یک حیاط باز متصل است که به آن صحن گفته می شود. در داخل حیاط اغلب یک چشمه پیدا می شود ، آبهای آن هر دو در زمین های گرم استراحت می کنند و برای وضو گرفتن (پاکسازی آیینی) قبل از نماز مهم هستند.

دیوار که جهت مکه را نشان می دهد ، همه مسلمانان به سمت آن نماز می خوانند. مکه شهری است که حضرت محمد در آن متولد شده و خانه مهمترین مکان اسلامی ، کعبه است. جهت مکه قبله نامیده می شود و بنابراین دیواری که محراب در آن قرار دارد دیوار قبله نامیده می شود. مسجد هر کجا باشد ، محراب آن جهت مکه را نشان می دهد (یا همان اندازه که علم و جغرافیا توانستند آن را قرار دهند). بنابراین ، محراب در هند در غرب خواهد بود ، در حالی که یکی در مصر در شرق خواهد بود. محراب معمولاً طاقچه ای نسبتاً کم عمق است ، مانند نمونه مصر ، در بالا. در مثالی که از اسپانیا نشان داده شده است ، طاقچه محراب به شکل یک اتاق کوچک است ، این نادرتر است.

مناره (برج)

یکی از بارزترین جنبه های معماری مسجد ، مناره ، برج مجاور یا متصل به مسجد است که اذان از آن اعلام می شود و در نمای مسجد نیز نقش بسیار مهمی دارد

مناره ها اشکال مختلفی دارند - از مناره مارپیچی معروف سامرا ، تا مناره های بلند و مداد ترکیه عثمانی. مناره که از نظر ماهیت صرفاً کاربردی نیست ، به عنوان یک یادآوری بصری قدرتمند از حضور اسلام عمل می کند.

قوبا (گنبد)

در بیشتر مساجد همچنین یک یا چند گنبد دیده می شود که به زبان عربی به آنها قبا می گویند. اگرچه یک گنبد مانند محراب یک نیاز آیینی نیست ، اما در مسجد دارای اهمیت است - به عنوان نمایشی نمادین از طاق بهشت. دکوراسیون داخلی یک گنبد اغلب بر این نماد تأکید دارد ، با استفاده از نقوش پیچیده هندسی ، ستاره ای یا گیاهی ، الگوهای نفس گیری ایجاد می کند که مفهوم آن را تحریک و تحریک می کنند. برخی از انواع مساجد چندین گنبد را در معماری خود گنجانده اند (مانند مسجد سلیمانیه عثمانی که در بالای صفحه نشان داده شده است) ، در حالی که در بعضی دیگر فقط یک گنبد وجود دارد. در مساجدی که فقط دارای یک گنبد هستند ، به طور قابل توجهی بر فراز دیوار قبله ، مقدس ترین قسمت مسجد دیده می شود. مسجد جامع كایروان ، در تونس (در تصویر نشان داده نشده است) دارای سه گنبد است: یكی در بالای مناره ، یكی بالاتر از ورودی نمازخانه ،

از آنجا که کانون توجه نماز است ، دیوار قبله ، با محراب و منبر خود ، اغلب تزئینات زیبا ترین منطقه یک مسجد است. تزئین غنی دیوار قبله در این تصویر از محراب و منبر مسجد سلطان حسن در قاهره ، مصر مشهود است (نگاه کنید به تصویر بالاتر در صفحه).برچسب ها : نمای مسجد , طراحی نمای مسجد ,
+ نوشته شده در سه شنبه 17 فروردين 1400ساعت 18:12 توسط brickfacade | | تعداد بازدید : 4

× بستن تبلیغات